شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای ثبت حرکت یک رودخانه ، امواج دریا و یا ابر ها (ثبت کشیدگی) با تکنیک نور دهی در زمان های بالا در نور روز از فیلتر (NEUTRAL DENSITY)  ND بر روی لنز  دوربینتان استفاده کرده باشید. با تکنولوژی جدید شاتر الکترونیک و Automatic Frame Averaging  فیزوان (PHASEONE) دیگر نیازی به این فیلتر ها نخواهید داشت.

شاتر الکترونیک چیست؟

دوربین های عکاسی تا به امروز مجهز به شاتر مرکزی و یا شاتر پرده ای بودند با پیشرفت تکنولوژی در ساخت دوربین های عکاسی (سنسور ها ) شاتر دیگری بنام شاتر الکترونیک به بعضی از دوربین ها اضافه شده است که در منو دوربین ها با ES (Electronic Shutter)  نشان داده می شود.

شاید این شاتر را  بتوان مدت زمان فعال شدن سنسور برای ثبت تصویر  به صورت الکترونیک  در نظر گرفت مثلا اگر قرار باشد سرعت شاتر 1/8000 ثانیه باشد ، سنسور به مدت 1/8000 ثانیه فعال و غیر فعال می شود و عکس ثبت می شود و هیچ قطعه مکانیکی در این پروسه دخالت ندارد.

به  علت اینکه قطعات مکانیکی در این شاتر نقشی ندارند ، سرعت این شاتر تا 1/32000 ثانیه و یا بیشتر هم قابل دستیابی است .

Automatic Frame Averaging تکنولوژی جدیدی است که توسط کارخانه دانمارکی فیزوان و بر روی دوربین XF IQ4  معرفی شده است .

تصور کنید در یک روز آفتابی از منظر ه ای عکاسی می کنید سرعت را بر روی 1/250 ثانیه دیافراگم بر روی 11 و حساسیت را بر روی 50 تنظیم کرد ه اید با وجود سوژه های متحرک همه چیز در عکس شما ساکن و بدون کشیدگی ثبت میشود فقط کافیست  در منو بک دیجیتال IQ4 منو ی Automatic Frame Averaging را انتخاب کنید.

 دوربین با توجه به تنظیم اولیه ، عکس را به تعدادی از عکس ها در فاصله زمانی طولانی تبدیل کرده عکس ها را ثبت و با هم ترکیب کرده و یک فایل خام تولید میکند با اعمال زمان طولانی و بدون نیاز به فیلتر ND سوژ ه های متحرک تصویر شما، افکت کشیدگی پیدا میکند .این تکنیک روش اید ه آلیست برای عکاسان طبیعت که به این گونه ثبت ها علاقمند هستند.